loadingimg

Wczytuję dane...

Bestsellery

Waluty

Wyświetl ceny w sklepie w wybranej walucie:

Informacje

CENTRUM SSL

Nasze aukcje na allegroCENEO Nasz profil na prtalu facebook
Terminologia

Alarm - funkcja w zegarku, który wydaje dźwięk lub wibracje o określonej porze.

Antymagnetyczny - zegarek zabezpieczony przed wpływem magnetyzmu; powinien odpowiadać standardowi ISO. 

Automatyczny zegarek (automatic) - zegarek mechaniczny ze sprężyną napędową nakręcaną za pomocą wahnika 

Balans - regulator chodu o kolistym kształcie wykonujący ruch obrotowo-zwrotny pod wpływem siły napędowej mechanizmu chodu i włosa.

Bezel - pierścień obrotowy, zamontowany na kopercie zegarka, otaczający szkiełko. Wykorzystywany do odmierzania czasu, np. pod wodą.

Białe złoto - stop 24 karatowego żółtego złota z niklem. Materiał używany do produkcji
kopert luksusowych zegarków i bransolet.

Chronograf - zegarek z wbudowanym stoperem. 
Poprzez użycie przycisków można  uruchomić, zatrzymać i nastawić na zero wskazówkę stopera. Wskazówka chronografu wykonuje jeden obrót na minutę, druga wskazówka – licznik - rejestruje liczbę obrotów, czyli minut, na ogół do 30 minut.

Chronometr - precyzyjny zegarek z sekundnikiem, którego mechanizm jest przez 15 dni testowany w różnych pozycjach i temperaturach przez urzędową, bezstronną instancję(COSC) pod kątem dokładności  chodu. Mechanizmy, które spełniły kryteria precyzyjności, zgodnie z normą ISO 3159, otrzymują certyfikat chronometryczny.

Complication - zegarek posiadający więcej funkcji niż tylko pomiar czasu (np. budzik, fazy księżyca, wieczny kalendarz, wskaźnik rezerwy napędu, stoper, repetier). Określenie to używane jest zazwyczaj wyłącznie w odniesieniu do zegarków mechanicznych. 


COSC - popularnie, certyfikat dokładności chodu zegarka, właściwie skrót nazwy szwajcarskiego instytutu testów chronometrycznych. Powołany w roku 1973, z siedzibą w La-Chaux-des-Fonds, jest uprawniony do przeprowadzania badań i wydawania świadectw wyjątkowej precyzji mechanizmów. Testom instytutu poddawane są wyłącznie urządzenia mechaniczne. 

Ebauche - określenie używane w odniesieniu do niekompletnych mechanizmów, nieposiadających wychwytu, balansu, włosa lub sprężyny napędowej. 

ETAETA s.a. Fabriques d'Ebauches, największy szwajcarski producent mechanizmów zegarkowych należący do grupy Swatch'a, zaopatrujący ogromną większość wytwórców zegarków w gotowe mechanizmy lub tzw. ebauche - mechanizmy niekompletne, przygotowane do zainstalowania wychwytu, sprężyny głównej i osi balansu. 

Farbkowanie(niebieszczenie) wskazówek i śrubek zegarka - farbkowanie lub „zapuszczanie na niebiesko“ to technika, przy wykorzystaniu której powierzchnia stali utlenia się  podczas jej podgrzewania. Ciemnoniebieski kolor osiąga się w temperaturze 290°C -310°C.

Fazay księżyca - Informacja o stanie księżyca (nów, pełnia, wzrastająco, pełnia, malejąco).

Filarki - słupki pomiędzy płytami mechanizmu.

Flyback - Mechanizm Flyback w chronografach sięga  początków lotnictwa. Mechanizm ten powoduje, że licznik chronografu za pomocą naciśnięcia przycisku powraca do stanu zerowego i zaczyna natychmiast na nowo odmierzać czas, co przyczyniło się do ułatwienia ustalania pozycji

FH - Federacja Stowarzyszeń Zegarmistrzowskich, wiodące stowarzyszenie handlowe zrzeszające szwajcarskich wytwórców zegarków. 

Gasket (ang.) - uszczelka, zwykle kilka uszczelek zapewniających kopercie zegarka wodoszczelność. 

GMT - Zegarek z możliwością niezależnego przestawienia go na  drugą strefę czasową. Patrz również- czas uniwersalny.

Gold-plated (ang.) - oznaczenie wyrobu pozłacanego tzn. wykonanego z innego niż złoto materiału, zwykle ze stali nierdzewnej lub srebra i pokrytego później galwanicznie bardzo cienką warstwą złota.

Kalendarz wieczny - mechanizm kalendarza przystosowujący się automatycznie do zmiennej liczby dni w miesiącu oraz lat przestępnych. Zapewnia nieprzerwaną pracę aż do 28 lutego 2100 roku. 

Kaliber - określenie rozmiaru mechanizmu, zazwyczaj wyrażane w liniach paryskich (1 linia paryska=2,256 mm); często stosowane przez wytwórców zegarków jako symbol danego mechanizmu. 

Kamienie - stosowane jako łożyska w celu zmniejszenia zużycia w miejscach największego tarcia w mechanizmie. W zegarkach mechanicznych jest ich zazwyczaj 17-18. Dawniej używano naturalnych rubinów, obecnie stosuje się kamienie syntetyczne. 

Koło wychwytowe - koło współpracujące z wychwytem; jego ruch obrotowy jest cyklicznie powstrzymywany przez wychwyt, a przerwy te zliczane są przez przekładnię mechanizmu chodu i zamieniane na wskazania czasu. 

Kontrolowany przez radio zegarek - zegarek kwarcowy odbierający sygnał radiowy transmitowany z super dokładnego zegara atomowego i używający tego sygnału do korekty pokazywanego czasu. 

Koronka - Jest to przycisk mający różne kształty, radełkowany albo z rowkami, który służy do ręcznego nakręcania zegarka, ustawiania wskazówek zegarka lub/i do korekty wskazań daty itd.

Kwarc - minerał, dwutlenek krzemu SiO2; jego krystaliczna postać wykorzystywana jest do wykonywania rezonatorów kwarcowych drgających pod wpływem zmiennego pola elektrycznego od kilku tysięcy do kilku milionów razy na sekundę. 

Limitowana seria - ściśle określona seria zegarków danego typu, produkowanych zwykle dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia, potwierdzona certyfikatem limitacji, przeważnie od 20 do 1000 sztuk. Zegarki z limitowanych serii najlepszych manufaktur stanowią bardzo cenne ozdoby kolekcji. 

Llinie paryskie - stosowane do określania rozmiaru mechanizmu mechanicznego, 1 linia paryska=2,256 mm. 

Luneta (ang. bezel) - ściśle rzecz ujmując, pierścień okalający szkło zegarka i mocowany do koperty. Współcześnie jest to często pierścień obrotowy, zawierający rozmaite skale, umożliwiające np. odczyt drugiej strefy czasowej, prędkości pojazdu, itd., w zależności od typu zegarka. 

Mostek - metalowa część, w której zazwyczaj obraca się przynajmniej jeden czop części obrotowej zegarka. Mostki oznacza się zazwyczaj według części obrotowych, którym służą jako łożysko lub podpora.

Naciąg ręczny - zegarek, którego sprężyny są naprężone dzięki codziennemu nakręcaniu główki naciągowej(koronki).

Płyta zegarowa - w dużych i małych zegarach, płytka trzymająca mostki oraz różne inne części zegarka. 

Pasek genewski - często stosowana dekoracja o kształcie żeberkowym na mostkach i kolbach ekskluzywnych zegarków. Jest nanoszona przed dokonaniem uszlachetnienia galwanicznego, dzięki czemu pozostaje widoczna. Paski genewskie znajdują zastosowanie w zasadzie wyłącznie w zegarkach wysokiej klasy.

Podtrzymka(lub szklana obręcz) - osadzona na środkowej części koperty obręcz, która trzyma szkło. 

Półokres drgania - ruch części drgającej pomiędzy dwoma ogranicznikami. Odnosi się również do regularnych ruchów każdego rodzaju. Ruch wrzeciona zegarka(balansu) dzieli się wtórnie na „półokres drgania na sekundę“. W przypadku oscylatora od 2.5Hz (rytm 1/5 sekundy) odpowiada temu 5 półokresów drgania na sekundę.

PVD gold - pokrywanie złotem w procesie napylania próżniowego.

Repetier - mechanizm umożliwiający zegarowi powtórzenie biciem aktualnej godziny lub kwadransa. 

Rotor - w zegarkach z naciągiem automatycznym rotor jest segmentem z ciężkiego metalu, który obraca się swobodnie w obydwu kierunkach. W zegarkach naręcznych rotor obraca się i tym samym nakręca sprężynę napędową. 

Różowe złoto - 24-karatowe żółte złoto z domieszką mosiądzu, popularny surowiec, z uwagi
na ciekawy kolor, do produkcji kopert i bransoletek luksusowych zegarków.

Rubin - bardzo twardy kamień szlachetny, czerwony skrystalizowany tlenek glinu(korund). Rubin jest kamieniem, który nadaje się najlepiej do wytwarzania łożysk dla różnych części obrotowych i wychwytujących zegara. Dzisiaj w zegarmistrzostwie używa się rubinów syntetycznych.

Shock-resistant (wstrząsoodporny) - zegarek może zostać uznany za odporny na wstrząsy, jeżeli po upadku na twardą powierzchnię z wysokości 1 m nie zatrzyma się lub, jeżeli dzienne tempo jego chodu nie zmieni się o więcej niż 60 sekund. 

Skeleton watch (zegarek szkieletowy) - zegarek, w którym większość elementów tarczy, z wyjątkiem pierścienia godzinnego, usunięto, aby widoczny był mechanizm zegarka. Często w zegarku szkieletowym również wieczko wykonane jest z przezroczystego materiału. 

Split-second (ang.) - typ chronografu z podwójną wskazówką stopera, służącą do dokonywania pomiarów międzyczasów. W praktyce, po uruchomieniu stopera obie wskazówki przemieszczają się wokół tarczy razem, jednakże w dowolnym momencie można zatrzymać jedną z nich nie przerywając biegu drugiej. Po odczytaniu międzyczasu i zwolnieniu zatrzymanej wskazówki, dogania ona tę, która pozostała w ruchu, kontynuując pomiar. 

Sprężyna napędowa - twarda i elastyczna taśma metalowa gromadząca energię potencjalną przez nawinięcie na wałek, stanowi siłę napędową przekładni chodu mechanizmu zegarowego. 

Stal nierdzewna  - stal niklowo-chromowa, często z dodatkiem molibdenu, używana do produkcji kopert zegarków. Jest niezwykle odporna na zniszczenia mechaniczne i korozyjne, antyalergiczna i antymagnetyczna, lecz także bardzo trudna do obróbki mechanicznej.

Swiss made - określenie, którego używanie regulowane jest przez prawo szwajcarskie. Można je stosować tylko w przypadku zegarków spełniających określone kryteria: 50% części takiego zegarka musi być wyprodukowanych w Szwajcarii; musi on być zmontowany, wykończony i sprawdzony w Szwajcarii. 

Tachometr (prędkościomierz) - system pomiaru umieszczony na ramce szkiełka lub wewnętrznym pierścieniu wokół tarczy, którego używa się do obliczania prędkości w milach lub godzinach na minutę. 

Tank watch (ang.) - właściwie tank, case, ponieważ dotyczy typu koperty. Aktualnie popularne określenie na dosyć ciężką kopertę prostokątną. Pierwotnie dotyczyło wyłącznie konkretnego modelu zegarka, cartier z kopertą, której wzór opatentował gruen. 

Wodoszczelność - oznaczenia wodoszczelności umieszczane na zegarkach są standardowe na całym świecie. Klasy wodoszczelności oznacza się podając odporność na ciśnienie statyczne wyrażone w metrach (30m, 50m, 100m itd.), w atmosferach (atm) lub barach (bar). Podawane wartości ciśnienia statycznego odnoszą się do warunków laboratoryjnych. Oznacza to, że zegarek przebywa nieruchomo w komorze ciśnień i poddany zostaje działaniu ciśnienia odpowiedniego do jego wodoszczelności.

Klasy wodoszczelności oraz dopuszczalne czynności:

  • waterproof  zegarek jest odporny jedynie na lekkie zachlapanie,
  • 3 ATM = 3 Bar = 30M – zegarek jest odporny na zachlapanie, deszcz,
  • 5 ATM = 5 Bar = 50M – można się kąpać pod prysznicem, zanurzyć rękę w wodzie,
  • 10 ATM = 10 Bar = 100M – zegarek jest odporny na kąpiel, pływanie oraz nurkowanie bez akwalungu,
  • 20 ATM = 20 Bar = 200M i więcej – zegarek jest odporny na powyższe czynności oraz nurkowanie z akwalungiem.


Wrzeciono zegara (balans) - Nadające rytm koło zamachowe umożliwiające równomierne posuwanie się do przodu wskazówek zegara nad  przekładnią chodu. Jest to zazwyczaj regulator chodu ze spiralnymi sprężynkami w kształcie koła, posiadający zdolność samodzielnego drgania. Balans umożliwił skonstruowanie zegarków przenośnych z dużą dokładnością chodu. Jest on częścią regulującą wychwyt.

Wskaźnik rezerwy chodu (power reserve indicator) - wskazówka lub okienko pokazujące liczbę godzin pracy zegarka mechanicznego do czasu jego zatrzymania.

Wychwyt - Mechanizm, który umieszcza się pomiędzy przekładnią chodu i częściami regulującymi w zegarkach mechanicznych. Wychwyt przenosi siłę z przekładni chodu na regulację(wrzeciono zegara-balans). Wychwytuje on i uwalnia przekładnię chodu w regularnych odstępach czasu.

Żółte złoto - czyste 24 karatowe złoto. Stopy z innymi metalami mogą zmieniać jego kolor: patrz białe złoto, różowe złoto.

ZEGARKI24.NET - SKLEP ONLINE
@ napisz do nas
gsm 602 593 466
tel.: 22 631 39 19
pon. - pt.: 10.00 - 18.00
sobota: 10.00 - 14.00
formularz kontaktowy